به وبسایت اسکین کالا خوش آمدید.

Sorry, nothing in cart.

انواع آکنه یا جوش و درمان های پیشنهادی

انواع آکنه یا جوش و درمان های پیشنهادی

انواع آکنه یا جوش صورت یک اختلال پوستی التهابی است که در سنین نوجوانی شروع می شود ، این عارضه فولیکول مو،  نواحی از بدن که دارای غدد سباسه فراوان است مثل اطراف بینی ، پیشانی ، چانه ، قسمت های فوقانی پشت و سینه و شانه ها را درگیر می کند.آکنه یک بیماری جدی نیست ولی می تواند باعث اسکار دائمی و مشکلات ظاهری، روحی و روانی برای بیمار شود.

بررسی اولیه بیمار مبتلا به آکنه نشان می دهد آکنه یا جوش صورت ناشی از یک علت خاص نیست،بلکه چندین عامل در پیدایش و شدت آن نقش دارند.از جمله:ارث، تغییرات هورمونی ، میکروب ها ، نوع غذا ، مشکلات عصبی و روحی ، نوع پوست،بهداشت صورت، مصرف برخی داروها و بعضی بیماری ها از جمله عواملی است که در ایجاد این بیماری نقش دارد.
افراد مبتلا به طور مکرر دچار ضایعات مختلف آکنه می شوند که در ذیل توضیح داده شده است :
ضایعات پایه آکنه ، کومدون نامیده می شود که در حقیقت مجرای مسدود شده و متورم فولیکول مو است.اگر فولیکول مسدود زیر پوست بماند و به سطح آن راه نیابد ، یک برآمدگی سفید در سطح پوست تولید می کند که به آن کومدون سر سفید می گویند.کومدونی که به سطح پوست می رسد در سطح پوست باز شده و با اکسیژن هوا ترکیب شده که به دلیل تغییر رنگ به آن کومدون سر سیاه می گویند.

پاپول : ضایعات ملتهب کوچک صورتی رنگ در پوست است که ممکن است در لمس دردناک باشد.
پوستول : پاپول هایی هستند که با ترشحات چرکی سفید یا زرد رنگ پر شده اند.
ندول : ضایعات بزرگ،دردناک و سفتی که در عمق پوست قرار دارند.
کیست : ضایعات عمقی، دردناک و مملو از چرک که سبب بروز جوشگاه ( اسکار ) می شوند.

اغلب بیماران همزمان به دو یا چند نوع از این عارضه ها مبتلا هستند.برای درمان ابتدا باید از کنده کاری و دستکاری جوش ها به شدت پرهیز کرد،کرم های حاوی ترتینوئین و لایه بردار (لایه بردار های مناسب برای پوستهای حساس، آسیب دیده و چرب) راه اول درمان هستند.همچنین این کرم ها برای جلوگیری از برگشت جوش موثرند. ضد جوش های ارگانیک به دلیل دارا نبودن مواد شیمیایی تحریک کننده پوست ، یکی از بهترین راه کارها برای مقابله با این مشکل هستند.

علاوه بر این تشخیص نوع پوست (حساس، چرب و….) در درمان جوش ها بسیار اهمیت دارند، چرا که افرادی با پوست چرب به هیچ وجه نباید از محصولاتی با میزان چربی بالا برای مراقبت روزانه از پوستشان استفاده نمایند. (اطلاعات بیشتر در بخش ارتباط با مشاور ).
راه دوم : آنتی بیوتیک های خوراکی هستند که زیر نظر متخصصین پوست تجویز می شوند.
یکی از درمان های بسیار موثر به عنوان خط پایانی جوش های کیستی و ملتهب داروهای خوراکی ایزوترتینوئین یا راکوتان می باشد.در صورت عدم پاسخ به روش های بالا ، لیزر ها ، پیلینگ ها یا میکرودرم ابریژن موثر می باشند.
برخی اوقات در افراد مبتلا به جوش فرورفتگی هایی ایجاد می شود که در ابتدا مصرف راکوتان توصیه شده است ، راکوتان جوش ها را ریشه کن و بنابراین از بوجود آمدن فرورفتگی های جدید پیشگیری می کند ، همچنین خود راکوتان در بهبود فرورفتگی ها کمی موثر است. یک سال پس از آخرین مصرف راکوتان اگر همچنان جاهای فرو رفته باقی مانده بود ، بهترین راه درمان اسکار فرو رفته لیزر فراکشنال co2است.
برجستگی در سطح پوست که کمتر از موارد دیگر شایع است ، اگر به شکل گوشت اضافه یا کلوئید در ناحیه ی بالای کمر و پشت و سینه ها ایجاد شود ، تزریق آمپول کورتون همراه لیزر PDLموثر است که باید طی جلسات مکرر انجام شود و در شرایطی که PDLدر دسترس نباشد ، سیستم های نوری IPLنیز موثر واقع می گردند. تمامی موارد ذکر شده بهتر است با مشورت پزشک معالج انجام شود و از خود درمانی هایی که جنبه مراقبت روزانه ندارند جدا خود داری نمایید.

نظر دهید

Please Login to comment
  Subscribe  
اطلاع از
X